tirsdag, 19 juli 2022 18:47

Hønefoss har fått by-toalett!

Skrevet av
Hønefoss har fått by-toalett! Foto: Frank Tverran

For å skaffe nok tilskuere i fellesferie og agurktid, ble flere av de ansatte i Ringerike kommune utkommandert som tilskuere til "the Grand Opening".

Byens dohistorie

Til å begynne med var det oppmurte urinaler i Hønefoss. En i Nordre Park og en i Fengselshagen. Stanken sommerstid var ille og kunne kjennes på lang avstand.

Så kom det offentlige toalettet som lå i tilknytning til drosjeholdeplassen på Brutorget. Dette hadde vært stengt ganske lenge før det ble revet. Du skulle være en ganske tøff guttonge med blærespreng dersom du turde gå inn der. Fylliker og andre benyttet stedet som varmestue.

Nytt og moderne

Nå kan du åpne dørene med bankkortet. Interiøret er i solid utførelse, slik vi finner i fengsler. Lite er knusbart. Ved å bruke kort for å komme inn, kan også politiet finne ut hvem som har vært der dersom det gjøres hærverk.

Flott åpning

Selv om noen så seg nødt til å tjuvstarte med et nødvendig ærend, var det Runar Johansen som fikk æren av å besøke toalettet som den første etter at ordfører Kirsten Orebråten hadde revet over dopapiret.

Kirsten Orebråten nevnte i sin korte tale at hun savnet "soppen" (den gamle bensinstasjonen på rutebilplata) og mente vi måtte "få til noe mere der". Hva hun nå mente med det.

Det ble sunget viser av Ove Reidar Venås og servert frukt, bær og drikke. Sola skinte og alle var fornøyd.

bytoalett2

bytoalett3

bytoalett4

bytoalett5

bytoalett6

bytoalett7

bytoalett8

bytoalett9

bytoalett10

Sist redigert tirsdag, 19 juli 2022 21:02

Andre saker å lese

Blodrøde hopptall for Vikersund – Raw Air gikk 3,8 millioner kroner i minus

15-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Blodrøde hopptall for Vikersund – Raw Air gikk 3,8 millioner kroner i minus

Raw Air-arrangementet i hopp i Vikersund endte med nesten fire millioner kroner i underskudd.

Les mer i RingeriksAvisa

Trump-administrasjonen fryser rundt 2,3 milliarder dollar i støtte til Harvard-u…

15-04-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Trump-administrasjonen fryser rundt 2,3 milliarder dollar i støtte til Harvard-universitetet

USAs utdanningsdepartement fryser rundt 2,3 milliarder dollar i føderal støtte til Harvard-universitetet fordi institusjonen ikke innretter seg etter nye krav.

Les mer i RingeriksAvisa

Livmorhalskreft kan være utryddet i Danmark om 15 år

15-04-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Livmorhalskreft kan bli den første kreftformen som forsvinner i Danmark, viser en undersøkelse.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå er det bålforbud

15-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå er det bålforbud

    Tirsdag 15. april starter perioden med generelt bålforbud i eller i nærheten av skog og annen utmark. Allerede er det tørt mange steder. – Det er veldig tørt mange steder, og...

Les mer i RingeriksAvisa