fredag, 29 juli 2022 08:16

«Veggen» Haaland kan skape norsk fotballhistorie

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Erling Braut Haaland har fått et veggmaleri av seg selv på 17 x 10 meter i Manchester sentrum. Erling Braut Haaland har fått et veggmaleri av seg selv på 17 x 10 meter i Manchester sentrum. Foto: Espen Hartvig / NTB

Spillselskapene holder Erling Braut Haaland som klar favoritt til å bli Premier League-toppscorer. Han er allerede sentral i gigantisk gatekunst i Manchester.

I Port Street lyser et veggmaleri på nær 200 kvadratmeter av nordmannen mot byens sentrum. Det er nesten 20 meter høyt og ti meter bredt og ble sluttført kort etter at overgangen ble offentliggjort tidligere i juli.

Lykkes Haaland med å bli toppscorer i ligaens 30. år, vil han bli første nordmann til å sikre seg gullstøvelen.

– Det kommer inn ganske mange kuponger med Haaland som toppscorer om dagen, sier en vert i en spillebutikk i sentrum av Manchester til NTB.

Haaland gir cirka 3,5 ganger innsatsen hos en rekke av de mange bookmakerne i England. Det er klart lavere enn Mohamed Salah (Liverpool) og Harry Kane (Tottenham) som følger nærmest.

Kan slå Solskjær

Ole Gunnar Solskjær er beste nordmann med en delt tredjeplass på toppscorerlisten i Premier League. Den oppnådde han sesongen 1996-97 med 18 mål.

Etter det har fire norske spillere vært inne blant topp-10: Steffen Iversen (14 scoringer, 1999-00), Solskjær (17, 2001-02), John Carew (13, 2007-08) og Joshua King (16, 2016-17).

Haaland er ventet å komme på banen i Community Shield-kampen mot Liverpool i Leicester lørdag.

Den engelske eliteserien tar til neste uke. Haaland og Manchester City starter borte mot West Ham søndag.

Tilpasse seg

Torsdag kveld uttalte City-manager Pep Guardiola seg om blant annet Haaland.

– Vi skal overføre kvaliteten fra de nye spillerne, slik at de kan bidra til måten vi spiller på. Men vi kommer ikke til å endre måten vi spiller på. Hvorfor skal vi gjøre det når vi klarte oss ganske bra de siste sesongene?, sa Guardiola til Citys nettsted.

Han la så til at han synes det ser bra ut for nykommerne etter kort tid i ny klubb.

Guardiola har til gode å vinne mesterligaen med andre klubber enn Barcelona. Med Haaland på laget, mener mange eksperter at den trenden brytes neste år.

Andre saker å lese

Tre kostbare sykler stjålet fra sportsforretning

30-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tre sykler til en verdi av mellom 50 000 og 90 000 kroner per stykk er stjålet fra sportsforretningen Kremmertorget i Hønefoss.

Les mer i RingeriksAvisa

Justisministeren bekymret for stort kryptotyveri

30-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Justisministeren bekymret for stort kryptotyveri

Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) er bekymret etter at verdens største kryptobørs Binance er utsatt for tidenes største kryptotyveri.

Les mer i RingeriksAvisa

Equinor: Gassfunn i Nordsjøen kan være dobbelt så stort som antatt

29-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Equinor: Gassfunn i Nordsjøen kan være dobbelt så stort som antatt

En ny avgrensningsbrønn i Afrodite-funnet nær Kvitebjørn-feltet viser at de utvinnbare gassvolumene kan være over dobbelt så store som tidligere anslått, ifølge Equinor.

Les mer i RingeriksAvisa

Financial Times endrer ikke artikkel om Støre og Stubbs Putin-samtale

28-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Financial Times endrer ikke artikkel om Støre og Stubbs Putin-samtale

Statsminister Jonas Gahr Støre ba Financial Times rette en artikkel der avisas kilder sier at Vladimir Putin ga Støre og Finlands president en leksjon i russisk historie. Avisen sier nei.

Les mer i RingeriksAvisa