torsdag, 18 mai 2023 17:08

Norge gir langtrekkende artilleri og radarer til Ukraina

Skrevet av
Norge gir langtrekkende artilleri og radarer til Ukraina Foto: NTB

Norge gir åtte langtrekkende rakettartilleri av typen MLRS til Ukraina. I tillegg gis det tre Arthur-radarer som kan fange opp hvor artilleri står.

Donasjonene skjer sammen med Storbritannia, opplyste forsvarsminister Bjørn Arild Gram (Sp) da han torsdag var i London.

– Vi må fortsette vår støtte til Ukraina slik at de kan fortsette sin kamp for frihet og selvstendighet. Det er behov for mer våpen og dette er høyt etterspurte kapasiteter for Ukraina som vi ikke hadde fått til uten et tett samarbeid med Storbritannia, sier Gram.

Donasjonene skjer i samarbeid med Storbritannia. Norge har tidligere donert tre MLRS-skyts til Storbritannia.

– Dette er et våpen som har hatt stor virkning i krigen, og det har gitt Ukraina muligheten til å begrense russiske forsyningslinjer og slå ut en rekke viktige mål bak frontlinjene, sier Gram.

Det norske forsvaret er i ferd med å erstatte sine Arthur artillerilokaliseringsradarer med nye. Etter planen skal disse leveres til forsvaret i 2024 og 2025. MLRS er utrangert og derfor ikke en del av den militære strukturen.

Andre saker å lese

Skjermen bort fra småskolen – kan bli utvidet til å gjelde eldre elever også…

21-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Skjermen bort fra småskolen – kan bli utvidet til å gjelde eldre elever også

De gamle datarommene bør tilbake i skolen, ifølge kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap). Hun vil stramme inn på skjermbruk også for femte til tiende trinn.

Les mer i RingeriksAvisa

Arvestrid i Ringerike: Dom kjenner millionoverføring ugyldig

20-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Arvestrid i Ringerike: Dom kjenner millionoverføring ugyldig

En familiekonflikt i Ringerike og Hallingdal tingrett endte med at en eiendom i Spania, verdt flere millioner kroner, må tilbakeføres til dødsboet. Retten slår fast at overføringen til to av...

Les mer i RingeriksAvisa

Brudd i meklingen – Nå blir det streik i hotell- og restaurantnæringen

19-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Brudd i meklingen – Nå blir det streik i hotell- og restaurantnæringen

Både Fellesforbundet og Parat har brutt meklingen med NHO Reiseliv. Fra klokken 12 går 1922 ansatte i hotell- og restaurantbransjen ut til streik.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

18-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

Flere boliger har skiftet eier i Ringerike midt i april. De største salgene ligger godt over fire millioner kroner, med Hillehaugveien 16 på topp i denne oversikten.

Les mer i RingeriksAvisa