søndag, 11 februar 2024 19:32

Nå kommer snøen til Østlandet igjen!

Mye snø førte til kaos i hovedstaden og andre steder på Østlandet i midten av januar. Mye snø førte til kaos i hovedstaden og andre steder på Østlandet i midten av januar. Foto: Erik Flaaris Johansen / NTB

Meteorologisk institutt har på nytt sendt ut gult farevarsel for snø på Østlandet. Nå håper de trafikantene har tatt lærdom fra sist gang vinteren skapte kaos.

– Jeg håper flere har lært. Man bør ha en sjanse til å klare det denne gangen, sier vakthavende meteorolog Håkon Mjeldstad ved Meteorologisk institutt til NTB søndag ettermiddag.

Mandag skal det igjen begynne å snø på Østlandet, og i den forbindelse har det blitt sendt ut et gult farevarsel. Farevarselet gjelder til tirsdag formiddag.

Usikkert hvor det snør mest

Mjeldstad forteller at det er ventet mellom 10 og 20 centimeter med snø det kommende døgnet.

– Hvor mye snø som kommer på de forskjellige stedene, er det litt for tidlig å si noe om.

Meteorologen kommer samtidig med en oppfordring til alle trafikanter i mandagstrafikken:

– Beregn god tid, og kjør etter forholdene. Så lenge det snør, så vil det alltid være noen hendelser, sier han.

Skapte kaos

Snøværet som lavet ned over Østlandet i midten av januar, fikk en rekke konsekvenser.

I Oslo var det flere hundre innstillinger i kollektivtrafikken, og Ruter fikk over 5000 refusjonskrav. Skoler og Oslo lufthavn måtte stenges, og hjemmetjeneste som ikke kom fram, var bare noen av konsekvensene den gang.

Også statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) kommenterte kaoset. Han sa at snøkaoset på Østlandet minnet ham om en vinter han vil ha mer av, men samtidig at vi må ta været på alvor.

– Det må tas på alvor av de kommunale myndighetene. Sikkerheten er det viktigste. Så der må vi fordele ansvaret for dem som er tett på, sa statsministeren.

Andre saker å lese

Påskekrim står knallsterkt hos bokkjøperne

24-03-2026 Lesestoff NTB - avatar NTB

Påskekrim står knallsterkt hos bokkjøperne

Salget av krim- og spenningsbøker har økt med 14 prosent så langt i år sammenlignet med samme periode i fjor. Det melder Bokhandlerforeningen.

Les mer i RingeriksAvisa

Meny-butikker oppgraderer sikkerheten: Tar i bruk nye Vensafe-løsninger

23-03-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

De to Meny-butikkene i Hønefoss blir blant butikkene som får oppgradert sikkerheten rundt salget av varer som er utsatt for tyveri eller aldersgrensekontroll. Det skjer etter at dagligvarekjeden Meny har...

Les mer i RingeriksAvisa

To omkom da Air Canada-fly krasjet med kjøretøy på New York-flyplass

23-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

To omkom da Air Canada-fly krasjet med kjøretøy på New York-flyplass

Flere personer skal være skadet etter at et regionfly kolliderte med et kjøretøy på rullebanen like etter landing på flyplassen LaGuardia i New York.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune i uke 12 - 2026

21-03-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune i uke 12 - 2026

Her kommer den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa