lørdag, 25 juli 2020 08:56

SAS-passasjerer slipper karantene

Skrevet av
SAS-passasjerer slipper karantene Foto: Frank Tverran

Et SAS-fly fra Alicante landet på Oslo lufthavn før midnatt. De 160 passasjerene slipper dermed å gå i karantene.

Etter den opprinnelige planen skulle flyet fra Alicante lande på Gardermoen klokka 0.10 natt til lørdag – altså ti minutter etter at Spania gikk over i rød kategori, men flyet klarte å lande på flyplassen klokken 23.51.

– Flyet landet 23.51 på Gardermoen, det kan jeg bekrefte, sier pressekontakt Tonje Sund i SAS til NTB.

Hun understreker at SAS hele tiden har vært tydelig på at de ikke kunne gi noen garantier om at flyet ville lande før midnatt, men at de har vært opptatt av at alle prosesser skulle gå raskt og smidig.

– Sikkerhet har alltid førsteprioritet, sier hun.

– Det er ikke unormalt å lande før oppsatt tid, og det er lite trafikk i luftrommet nå, så flyet kunne ta en rettere linje fra A til B enn vanlig, sier hun.

Ifølge Sund hadde flyet noe motvind, men gjennomførte en normal flyging.

– Uansett hvilket tidspunkt som hadde blitt satt for karantenestart, kunne man risikert å lande rett før eller rett etter. Vi har respekt for behovet for en tydelig grense å forholde seg til, avslutter Sund.

Et Norwegian-fly fra Malaga hadde noe bedre tid på seg og klarte også kappløpet med tiden og landet allerede klokken 23.37.

Fredag oppdaterte den norske regjeringen reiserådene for Europa. Mens Spania går fra grønt til rødt, blir de svenske regionene Kalmar, Örebro, Värmland og Östergötland «grønne» soner og nordmenn trenger ikke lenger å gå i karantene etter reiser dit fra midnatt av.

Andre saker å lese

92.773 personer står uten fastlege

14-09-2026 Politikk NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

92.773 personer står uten fastlege

Fra august til september i år har antall innbyggere uten fastlege falt med nærmere 18.000.

Les mer i RingeriksAvisa

Geografi styrer hvor bankkunden sikrer seg boliglånet

14-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Geografi styrer hvor bankkunden sikrer seg boliglånet

Fem blokker av banker kontrollerer markedet i hele landet. En kartlegging viser at de dominerer i sine forskjellige geografiske områder.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjedekollisjon på E18 i Sandvika – veien delvis stengt

14-09-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Flere biler er mandag morgen involvert i en trafikkulykke på E18 i Sandvika i retning Oslo.

Les mer i RingeriksAvisa

Kraftig resultatløft for Tronrud Engineering

13-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kraftig resultatløft for Tronrud Engineering

Tronrud Engineering la et krevende 2024 bak seg og fikk et kraftig økonomisk oppsving i 2025. Konsernet økte inntektene med mer enn 160 millioner kroner og gikk fra underskudd til...

Les mer i RingeriksAvisa