tirsdag, 16 februar 2021 14:46

Truer Ringerike kommune med Koran-brenning på torget

Skrevet av
Fra SIANs arrangement i Hønefoss i 2019 Fra SIANs arrangement i Hønefoss i 2019 Foto: Frank Tverran

I et brev av 31.1.2021 søker SIAN (Stopp islamiseringen av Norge) om å få leie Søndre Torg lørdag den 22.mai mellom klokka 13 og 15.

Formålet med å leie torgplass er i følge søknaden "å informere". De vil benytte eget lydanlegg, banner og plakater med politisk budskap, samt dele ut informasjonsmateriell.

I søknaden blir Ringerike kommune kritisert fordi det under SIANs markering i 2019 også ble leid ut plass til et annet arrangement - også det på Søndre Torg.

I den samme søknaden heter det: "Idet et slikt arrangement svekker publikums mottak av vårt budskap, utgjør motarrangementet en ordensforstyrrelse. Når kommunen tillater slikt arrangement bryter dere tilretteleggingsplikten og dere bryter bla menneskerettsloven."

Truer med Koran-brenning

Søknaden fortsetter slik:
"Fordi Ringerike kommune har en historikk med lovbrudd gjør jeg oppmerksom på at dersom kommunen på tilsvarende vis som i 2019 lovstridig saboterer vår formidlingsfrihet, vil koranen bli brent på torget. Vi har orientert politidirektoratet om at samme represalie vil bli iverksatt dersom politiet velger å bryte loven ved gjennomføringen av arrangementet."

Les også: SIAN fikk bakhjul

Se videoen fra 2019-arrangementet her

Sist redigert fredag, 21 mai 2021 23:33

Beslektede artikler

Andre saker å lese

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 6

07-02-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 6

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Kronprinsesse Mette-Marit beklager til kongen og dronningen – vil forklare seg

06-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Kronprinsesse Mette-Marit beklager til kongen og dronningen – vil forklare seg

Kronprinsesse Mette-Marit beklager for situasjonen hun har plassert kongehuset i, i en ny uttalelse om det hun beskriver som sitt vennskap med Jeffrey Epstein.

Les mer i RingeriksAvisa

Gran kommune blir en del av Akershus fylke

06-02-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Gran kommune blir en del av Akershus fylke

Kommunal- og distriktsdepartementet foreslår i dag at Gran kommune endrer fylkestilhørighet fra Innlandet til Akershus.

Les mer i RingeriksAvisa

Når rutinesvikt blir til politisk moralsk panikk

06-02-2026 Leder Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Når rutinesvikt blir til politisk moralsk panikk

(LEDER) Det er mulig å mene to ting samtidig: Ja - rådhuset skal ha ryddige sikkerhetsrutiner, skriftlige avklaringer og klare grenser for hvem som får tilgang hvor. Og nei -...

Les mer i RingeriksAvisa