lørdag, 18 juni 2022 13:53

17. juni 2022 Love Is Love

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
17. juni 2022 Love Is Love Foto: Posten Norge / NTB

Postens nye frimerke har en verdi på kr 25 og er designet av Camilla Kvien Jensen.

Samfunnets forventinger til kjønnsuttrykk og seksualitet har vært gjennom en radikal endring de siste femti årene.

I 2022 er det 50 år siden homoseksuelle handlinger ble avkriminalisert i Norge. 21. april 1972 ble paragraf 213, som forbød seksuelle handlinger mellom menn, fjernet fra straffeloven.

Avkriminaliseringen ble et gjennomslag for homobevegelsen og for en mer åpen homokamp. Iherdig innsats fra Karen-Christine (Kim) Friele og organisasjonen Det norske forbundet av 1948 (DNF-48) førte til at en oppnådde en fullstendig legalisering. De siste 50 årene har vi dermed gått fra at homoseksualitet var straffbart, til at likestilling mellom homo- og heterofile blir sett på som en typisk norsk verdi, noe som kjennetegner oss både som samfunn og kultur.

Grenser mellom kjønn

Parallelt med en økende respekt, ved at likekjønnede par inngår i institusjonaliserte parforhold og kan gifte seg i kirken, har også samfunnets holdninger til det som tidligere var tabubelagt seksualitet, endret seg markant.
Grensene mellom kjønn er også myket opp, og man har gitt hver og en «rett til kjønn», slik at individet i mye større grad selv kan avgjøre hvordan det vil leve ut sin kjønnsidentitet. Der homobevegelsen tidvis var spesifikt og nesten eksklusivt rettet inn mot lesbiske og mannlige homofiles problemer, er politikkområdet i dag utvidet til et mer omfattende kjønns- og seksualitetsfelt.

(Kilde: Posten.no)

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Lokal forretning politianmeldt

14-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Lokal forretning politianmeldt

Felleskjøpet i Hønefoss er blant butikkene som nå er politianmeldt etter søndagsåpent 12. april. Det opplyser arbeidstakerorganisasjonen HK Norge, som mener åpningen var i strid med lovverket.

Les mer i RingeriksAvisa

Fallende tømmerpriser

14-04-2026 Økonomi Pressemelding - avatar Pressemelding

Fallende tømmerpriser

Innmålt volum etter første kvartal 2026 viser at avvirkninga fortsatt er høy, og ligger litt over nivået på samme tidspunkt i fjor. Prisene for både sagtømmer og massevirke er på...

Les mer i RingeriksAvisa

Rundstjal mor – måtte i fengsel

14-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Rundstjal mor – måtte i fengsel

En kvinne i 60-årene fra distriktet er dømt til fengsel etter å ha overført store pengebeløp fra sin egen mor over flere år.

Les mer i RingeriksAvisa

President vs. pave: Hvordan krangelen med pave Leo kan skade Trump

14-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

President vs. pave: Hvordan krangelen med pave Leo kan skade Trump

USAs president Donald Trump har havnet på kant med pave Leo om Iran-krigen – en konflikt som kan få alvorlige politiske konsekvenser for Trump på hjemmebane.

Les mer i RingeriksAvisa