tirsdag, 25 februar 2025 16:32

Skjøt og drepte Jonas Henriksen – skulle egentlig bare slå ham ufør

Skrevet av
Tegning av de fire tiltalte og deres forsvarere under første dag av rettssaken etter drapet på Jonas Aarseth Henriksen fra Hønefoss. Tegning av de fire tiltalte og deres forsvarere under første dag av rettssaken etter drapet på Jonas Aarseth Henriksen fra Hønefoss. Foto: Ane Hem / NTB

Mannen som skjøt og drepte Jonas Aarseth Henriksen, fortalte i retten at han påtok seg et betalt oppdrag for å slå lastebilsjåføren helseløs med brekkjern.

– Jeg vil først og fremst beklage til familien. Det har aldri vært meningen at Jonas skulle dø. Oppdraget mitt var å slå Jonas i beina med brekkjern, noe som utviklet seg til at han nå er død, dessverre, sa 29-åringen og la til at han angret veldig.

Med klar, fast stemme og korte setninger forklarte 29-åringen hvordan han for 35.000 kroner takket ja til en jobb for å slå Jonas Aarseth Henriksen i beina med et brekkjern.

Han forklarte at han tok fram pistolen da han trodde han så at Jonas Henriksen hadde en kniv da han skulle til å slå ham i beina.

– Bestillingen var at jeg skulle slå ham i beina med brekkjern. Jeg skulle skade ham så mye at han ble arbeidsufør, sa 29-åringen i retten.

Han kjente ikke offeret sitt, men hadde fått oppdraget via en mellommann. Sammen med ham på tiltalebenken sitter blant annet også oppdragsgiveren, en 34 år gammel mann som også er tiltalt for drapet den 17. august i fjor. Bakgrunnen og motivet for 34-åringen å bestille noe slikt skal ha vært at Jonas Henriksen fire år tidligere skulle ha hatt et kortvarig forhold mannens nåværende samboer.

I alt fire personer sitter tiltalt for drapet i 2023. Da rettssaken startet tirsdag, var det bare 29-åringen som erkjente straffskyld for drap. De tre andre erkjente skyld for vold og medvirkning til skadeverk, men avviste at de hadde vært med på å planlegge et drap.

Beslektede artikler

Andre saker å lese

Sterk boligprisvekst i august – opp 1,7 prosent

03-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Sterk boligprisvekst i august – opp 1,7 prosent

August var en god måned for boligselgere. Etter et prisfall i juli peker pilene igjen oppover på landsgjennomsnittet for boligprisene.

Les mer i RingeriksAvisa

TOP-5 antrekk for offentlige møter

01-09-2025 Nyheter Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

TOP-5 antrekk for offentlige møter

Når man skal delta på et offentlig møte, enten det er et formelt arbeidsmøte, en konferanse eller en sosial sammenkomst, spiller antrekket en avgjørende rolle. I Norge er det en...

Les mer i RingeriksAvisa

Skoleansatt fant håndgranat på skolens område

01-09-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En ansatt på Brånås barneskole i Lillestrøm fant mandag en håndgranat inne på skolens område. Granaten viste seg å være ekte, men tom og dermed helt ufarlig.

Les mer i RingeriksAvisa

Flere hundre barn flyttet fra Norge etter at familien har hatt kontakt barnevern…

01-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Flere hundre barn flyttet fra Norge etter at familien har hatt kontakt barnevernet

De siste tre årene har mer enn 828 barn flyttet fra Norge mens familien deres ble undersøkt av barnevernet.

Les mer i RingeriksAvisa