fredag, 27 mai 2022 18:59

Nå er kommunens tålmodighet brukt opp

Skrevet av
Nå skal Ringerike kommune fullføre arbeidene her. Nå skal Ringerike kommune fullføre arbeidene her. Arkivfoto: Frank Tverran / RingeriksAvisa

Nå legger kommunen kloakk selv om Braathen Eiendom AS har påklaget vedtaket om byggetillatelse.

Fordi Braathen Eiendom AS vil legge stikkledning der det passer dem selv og ikke noen meter lenger til siden, har de kastet bort flere hundre tusen kroner.

Siste krampetrekning er at de nå klager på kommunens godkjenning av byggetillatelse for stikkledningen.

Derfor har de sendt en anmodning til Ringerike kommune om å utsette graving inntil klagen er avgjort.

Saken kort fortalt

Braathen Eiendom AS ble i vedtak datert 14.12.2016 pålagt å utbedre privat avløpsledning fra Fossveien 1B uttil kommunal hovedledning i Fossveien da det ble påvist lekkasje på ledningen. Frist for utbedring ble satt tn 20.04.2017. Vedtaket ble påklaget av Braathen Eiendom AS. Statsforvalteren stadfestet kommunens vedtak 25.04.2017. Kommunen vedtok tvangsmulkt som følge av at pålegget ikke ble efterfulgt. Høsten 2018 søkte Braathen Eiendom AS om byggetillatelse for stikkledningen, Søknaden var mangelfull og kommunen etterspurte nødvendig dokumentasjon uten å motta dette.
Kommunen traff vedtak om direkte gjennomføring for eiers regning 26.06.2020 (sak 16/5576). Vedtaket ble påklaget av Braathen Eiendom AS, men stadfestet av Statsforvalteren i vedtak datert 23.07 .2021.

Kommunen søkte om byggetillatelse for stikkledningen i søknad datert 24.03.2022

Søknaden ble godkjent i vedtak datert 05.04.2022 (sak203122).

Den 22.4.22 sendte Braathen Eiendom AS et 19(!) siders klagebrev på dette vedtaket.

- Lite trolig at Braathen Eiendom AS får medhold

Ringerike kommune har bestemt seg for å legge stikkledningen selv om vedtaket er påklagd. De tar ikke Braathen Eiendoms anmodning om å vente til følge. De skriver bl.a. følgende i vedtaket:

- Etter en gjennomgang av sakens dokumenter, er det kommunens syn at det ikke er grunnlag for å utsette virkningen av vedtaket, jf. fvl. § 42. Slik saken nå er opplyst fremstår det som lite sannsynlig at klagen vil føre frem. Det vises til tidligere behandlinger av saken hos Statsforvalteren, særlig vedtak datert 23.07.2021 der Statsforvalteren stadfestet kommunens vedtak om tvangsgjennomføring for eiers regning
med de vide rammer som følger av dette vedtaket.

 

Beslektede artikler

Andre saker å lese

Nå fjernes Trump-navnet fra Kennedy Center

13-06-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nå fjernes Trump-navnet fra Kennedy Center

Arbeidet er i gang med å fjerne Trump-navnet fra det ikoniske kulturhuset Kennedy Center i Washington.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - storsalg på over 22 millioner

13-06-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - storsalg på over 22 millioner

Den siste uka har det vært flere betydelige eiendomstransaksjoner i Ringerike. Størst av alle er salget av Knestanggata 7 til nær 23 millioner kroner. Også næringseiendom og nyoppførte boliger på...

Les mer i RingeriksAvisa

Gamle Ullerål skole er lagt ut for salg

13-06-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Gamle Ullerål skole er lagt ut for salg

Et stykke skolehistorie på Ullerål kan nå få nye eiere. Ringerike kommune selger den gamle skoleeiendommen i Sagaveien 32.

Les mer i RingeriksAvisa

Eldrekraften: SSB venter flere eldre enn unge innen 2032

12-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Eldrekraften: SSB venter flere eldre enn unge innen 2032

Eldre vil prege Norge fremover. I 2032 er det flere eldre enn unge i Norge, og etter 2046 er det bare innvandring som holder befolkningsveksten i gang, ifølge SSB.

Les mer i RingeriksAvisa