fredag, 22 mai 2020 10:35

Minde-selskap konkurs

Skrevet av
D & R Byggtjenester sto for arbeidene i Storgata 2 i Hønefoss D & R Byggtjenester sto for arbeidene i Storgata 2 i Hønefoss Arkivfoto: Frank Tverran

Denne uken behandlet Ringerike tingrett to konkursbegjæringer mot foretak som Bjarne Minde står bak.

Mot foretaket Glatved AS var det fremmet en konkursbegjæring på bakgrunn av et krav om lønn og feriepenger fra en ansatt. Selskapet greide å skaffe pengene i siste øyeblikk, og denne konkursen ble derfor avverget.

Konkurs åpnet i D & R Byggtjenester AS

Samme dag behandlet Ringerike tingrett en begjæring om konkurs, også i dette tilfellet krav om lønn og feriepenger, mot D & R Byggtjenester AS. Dette foretaket er 100% eid av holdingselskapet Minde & Minde AS.

Styreleder Bjarne Minde hevdet innledningsvis at han ikke skyldte noen penger, men da advokat Askilsrud - som representerte konkursrekvirenten - la fram en epost hvor Bjarne Minde på vegne av selskapet erkjente gjelden, ble påstanden lagt død.

Minde hadde også dagen før sendt et prosesskriv til tingretten på hele 7 sider. Dette hadde ikke advokat Askilsrud fått se, og det ble derfor en pause i konkursbehandlingen.

Retten konkluderte med at konkurs i selskapet D & R Byggtjenester AS skulle åpnes. Bobestyrer er advokat Stian Hatleberg. Frist for å melde krav i boet er 9.juni og første skiftesamling blir 10. juni 2020.

Poenget med å få åpnet konkurs i selskap som skylder lønn og feriepenger, er at lønnsgarantifondet dekker disse kravene der konkursdebitor mangler penger.

Andre saker å lese

Millionstøtte og tette bånd – hvor åpent drives Hønefoss By AS?

15-07-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Millionstøtte og tette bånd – hvor åpent drives Hønefoss By AS?

Hønefoss By AS ble etablert i 2022 for å styrke byen som kultur- og handelsknutepunkt. Med over fem millioner kroner i offentlig og halvoffentlig støtte i fjor, er det naturlig...

Les mer i RingeriksAvisa

Bonde i Hallingdal tiltalt etter at 36 sauer døde

15-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann fra Hallingdal må møte i retten, tiltalt for to grove brudd på dyrevelferdsloven etter at det ble funnet 36 døde sauer på gården hans.

Les mer i RingeriksAvisa

Iskrembod-selskap snur etter LO-kjeft

14-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ungdommer som har blitt sendt hjem uten lønn grunnet dårlig vær, skal etterbetales, lover gründeren bak iskrembodene i Large Ice-Cream Company (LICC).

Les mer i RingeriksAvisa

USA og Nato har inngått avtale om å sende våpen til Ukraina

14-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

USA og Nato har inngått avtale om å sende våpen til Ukraina

USAs president Donald Trump opplyste mandag at det er inngått en avtale om å sende amerikanske våpen til Ukraina, og at dette skal koordineres av Nato.

Les mer i RingeriksAvisa